Umakart, teda papier tvrdený umelou živicou a vrstvený lisovaním, asi len málokto ešte dnes považuje za vyhovujúci.
Kedysi tak veľmi často používaná umakartová konštrukcia predstavovala rýchle a lacné riešenie výstavby kúpeľní v hromadnej výrobe bytov.
Dnes namiesto umakartu nastupujú moderné stavebné materiály.
Ak plánujete prestavbu bytového jadra, najprv sa rozhodnete, či bude vaša nová kúpeľňa viac-menej kopírovať doterajšie rozvrhnutie, alebo sa bude jednať o zmenu radikálnu.
Rekonštrukcia bytového jadra znamená vymurovať vnútorné steny, položiť obklady stien a podlahovej krytiny a ukotviť a napojiť vaňu, umývadlo a záchod.
Pred výstavbou novej kúpeľne sa stará umakartová konštrukcia bytového jadra odstráni. Ak je však vaše jadro len staré a vypadá neesteticky, avšak nie je splesnivené či z iného dôvodu úplne nevyhovujúce, existuje i riešenie s využitím obkladových dosiek.
Takáto úprava samozrejme bude trvať kratšiu dobu, ale na druhej strane nevyrieši napríklad problém prehnutej steny jadra.
Ak sa rozhodnete pre kompletnú rekonštrukciu, rozhodne nečakajte, že bude taká prestavba hotová za dva dni.
Podľa jej rozsahu a počtu remeselníkov, ktorí sa jej budú venovať, sa môže doba, kedy budete musieť „bývať na stavenisku“, pohybovať približne medzi 5 a 10 dňami.
V určitých prípadoch by ste mohli potrebovať stavebné povolenie.
Stavebné povolenie ani ohlásenie stavebnému úradu však nie je vyžadované v prípade stavebných úprav (teda i rekonštrukcie bytového jadra), ak sa nimi nezasahuje do nosných konštrukcií stavby, nemení sa vzhľad stavby ani spôsob jej užívania, nevyžadujúcich posúdenie vplyvov na životné prostredie a ich prevedenie nemôže negatívne ovplyvniť požiarnu bezpečnosť.